Ekonomia Bitcoina

666 słów, Około 4 minut

Ilość pieniądza na świecie

Na rok 2022 na świecie w cyrkulacji jest około 40 bilionów dolarów. Natomiast rynek derywatyw, inwestycji oraz kryptowalut przekracza 1.3 tryliona dolarów. Istnieje kilka typów pieniądza: M0, M1, M2 oraz M3.

  • M0 – jest to fizyczna gotówka w obiegu (monety oraz banknoty)
  • M1 – jest to M0 + pieniądz bezgotówkowy banków, depozyty na żądanie w bankach, instytucjach oraz funduszach ubezpieczeniowych, rachunków czekowych oraz czeków podróżnych
  • M2 – jest to M1 + depozyty z terminem wypowiedzenia nie więcej niż 3 miesiące, krótkoterminowe depozyty w obcych walutach
  • M3 – jest to M2 + dłużne papiery wartościowe z terminem mniejszym niż 2 lata, zobowiązania sektora bankowego, aktywa o mniejszej płynności. FED nie śledzi M3 od roku 2006

56.1 miliona milionerów na świecie

W roku 2022 ilość milionerów na świecie przekroczyła 56 milionów. Są to osoby fizyczne, które posiadają więcej niż 1 milion dolarów amerykańskich (w aktywach bądź gotówce).

21 milionów bitcoinów oraz nagrody

Bitcoin ma zaprogramowaną podaż ograniczoną do 21 milionów. Od początku jego istnienia nagrodą dla górników za odgadnięcie hasha bloku jest pewna ilość bitcoinów – zaczynając od 50, co około 4 lata zmniejsza się o połowę, aktualnie wynosi ona 6.25 bitcoina. Proces ten nazywa się halvingiem i będzie trwał do roku 2140. Ograniczona podaż jest jedną z najważniejszych cech bitcoina. Mamy do czynienia z przewidywalnym i niezmiennym limitem podaży pierwszy raz w historii pieniądza. Ograniczona podaż tworzy następną bardzo ważną cechę Bitcoina – rzadkość. Wykres przedstawia zmniejszanie się podaży Bitcoina przez pierwsze 40 lat.

Wpływ halvingu na cenę Bitcoina

Ze względu na halving oraz wynikająca z niego „szok podażowy” – cena Bitcoina zmienia się wykładniczo, dodatkowo wywołując wzmożone zainteresowanie (FOMO – fear of missing out), które prowadzi do lokalnej bańki spekulacyjnej. Bańki te z czasem jak Bitcoin dojrzewa będą maleć. Na wykresie widzimy wpływ halvingu na cenę w skali logarytmicznej. Widać wyraźnie wykładniczy wzrost ceny. Białymi liniami pionowymi zaznaczone są w przybliżeniu momenty halvingu.

Czarna dziura”

Biorąc pod uwagę cechy Bitcoina takie jak decentralizacja, rzadkość, niezmienność zasad, łatwość transportu, brak wymogu zgody osób trzecich oraz fakt, że na świecie aktualnie panuje niepewna sytuacja – Bitcoina można porównać do finansowej czarnej dziury, która będzie „wciągać” finanse świata. Proces ten tak naprawdę się już rozpoczął. Na początku Bitcoin traktowany był jako aktywo czysto spekulacyjne, aktualnie jest w pozycji, gdzie wiele instytucji finansowych (choćby Grayscale) już go posiada, posiadają go firmy takie jak Microstrategy czy Tesla. Kupują go miliarderzy, coraz więcej przeciwników zaczyna rozważać uwzględnienie Bitcoina w swoim bilansie. Wiele instytucji finansowych przygotowuje się na zainwestowanie w Bitcoina. W El Salvadorze Bitcoin został uznany za legalny środek płatniczy, następnym państwem prawdopodobnie będzie Honduras. A dodatkowo – posiadają go rządy kilku państw, w tym Ukrainy, Chin, czy USA.

5%

Gdyby zrealizować to, co zaczynają polecać doradcy finansowi w instytucjach finansowych takich jak Fidelity – mówią oni, że inwestorzy powinni zaalokować 5% swojego portfolio do Bitcoina – spowoduje to wybicie jego ceny w okolice pół miliona dolarów za sztukę.

Bitcoin w korporacjach, instytucjach oraz firmach

Bitcoina posiadają aktualnie m. in. takie instytucje oraz korporacje (przy czym mowa tutaj o małych, średnich jak i największych na świecie) jak:

  • Bank of New York Mellon Corp, JP Morgan Chase & Co
  • Fidelity Investments Inc, Goldman Sachs Group Inc
  • eBay Inc, Twitter Inc, Afterpay Ltd, Amazoncom Inc, MicroStrategy Inc
  • NYSE New York Stock Exchange, Japan Exchange Group Inc
  • Bharti Airtel Ltd, Ozone Networks Inc, AdTech, CB Insights
  • SWIFT, Shift4
  • Forbes Inc, TheStreet.com Inc
  • Tesla Inc, KPMG Canada

Bardziej aktualna lista, zawierająca państwa oraz firmy: https://www.buybitcoinworldwide.com/treasuries/

Następny artykuł – Energia i Ekologia

Ostatnia zmiana: 22 stycznia, 2024