Bezpieczeństwo

798 słów, Około 4 minut

Przy użytkowaniu Bitcoina mówi się, żeby nie ufać, a weryfikować, co jest główną zasadą, jaką należy się kierować.

„Stare vs Nowe”

Bezpieczeństwo. Takie „nowe” podejście – nie ufaj, weryfikuj, jest moim zdaniem lepsze niż „ufaj, lecz sprawdzaj”. W przypadku Bitcoina – jeśli pomylimy się, i np. prześlemy bitcoiny pod zły portfel (zły adres), nie będzie banku, do którego możemy zadzwonić by odwrócić transakcję, nikt nam nie pomoże. Ale to jest ogromna zaleta, gdyż też w przypadku, gdy rząd będzie chciał nam zarekwirować nasze środki – nie będzie w stanie.

Oczywiście jest to też pole po popisu dla przestępców, ale tutaj należy zaznaczyć trzy rzeczy – Bitcoin nie jest anonimowy, co utrudnia używanie go do popełniania przestępstw, większość przestępstw popełnia się nadal z użyciem pieniądza fiducjarnego, oraz prozaiczne – „nożem można pokroić chleb, lub człowieka”. Ale to nie nóż będzie przestępcą w momencie, gdy wybierasz to drugie.

Kilka zasad bezpieczeństwa

Najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa – zdaję sobie sprawę, że niektóre są dość oczywiste lub kłopotliwe, i często ludzie je ignorują, gdy posiadają małe ilości bitcoinów, ale dobrym nawykiem jest traktować je jako zabezpieczenie swojego całego bogactwa.

 • Do długoterminowego przechowywania Bitcoina używaj portfela sprzętowego „zimnego” Trezor lub Ledger.
 • Portfel sprzętowy „zimny” kupuj tylko ze strony producenta, upewnij się, że adres strony się zgadza, że opakowanie nie jest otwarte, nie są zerwane żadne naklejki-plomby.
 • Tworząc nowy portfel – zapisz seedy (12 lub 24 słowa) długopisem na kartce 3 razy i przechowuj w 3 różnych fizycznie lokalizacjach, można tutaj oczywiście wymyślić swoją metodę zabezpieczenia – np. mieszanie kolejności słów, nauka ich na pamięć.
 • NIGDZIE, NIGDY i NIKOMU nie pokazuj seedów, nie udostępniaj online, nie zapisuj na telefonie, komputerze i innych urządzeniach elektronicznych.
 • Nie rób zdjęcia czy screenshota seedów – mogą dostać się do chmury, np. Google Photos automatycznie kopiuje zdjęcia na serwery Googla, jeśli tej opcji nie wyłączymy.
 • Portfele „gorące” (aplikacje na smartfonie z dostępem do Internetu) są ogólnie bezpieczne, ale telefon może zostać zhackowany, ukradziony, a stąd już droga do odzyskania seedów z oprogramowania.
 • Jeśli wysyłasz dużą sumę – sprawdź 3-4 pierwsze i 3-4 ostatnie znaki adresu oraz prześlij testowo małą sumę, i dopiero jak się powiedzie – prześlij resztę.
 • Nie trzymaj Bitcoina na giełdzie, w myśl zasady „nie Twoje klucze, nie Twój Bitcoin”, portfel giełdowy, do którego masz dostęp nie oznacza, że masz klucze, klucze posiadają właściciele giełdy i w przypadku blokady – prawdopodobnie nie odzyskasz środków.
 • Giełdy da się zhackować, i jest wiele znanych przypadków hacków. Wniosek jak wyżej.
 • Podobnie w przypadkach gdy rząd stwierdzi, że rekwiruje aktywa (z jakiegokolwiek powodu, np. wojny) – jeśli masz Bitcoina na swoim portfelu – szanse na to maleją, i są mniejsze niż, gdy trzymasz go na giełdzie.
 • Najlepiej nie chwal się, że masz bitcoiny, bo i po co.
 • W myśl zasady „nikt Ci za darmo bitcoinów nie da” nie daj się nabrać na oszustwa typu „prześlij 1 bitcoina, a dostaniesz 2”, czy jakiekolwiek inne, jeśli coś wygląda zbyt pięknie, to prawdopodobnie jest oszustwem, sprawdzaj, nie ufaj. Choćby to miał być Elon Musk – zdrowy rozsądek powinien podpowiedzieć, że jest to scam.
 • Najlepiej mieć 1 komputer do wszystkiego oraz osobny do Bitcoina, podobnie z telefonem
 • Jeśli się pomylisz – nie ma osoby, do której możesz zadzwonić, która mogłaby środki cofnąć czy zablokować „przelew”, to nie bank w klasycznym tego słowa znaczeniu. Możesz to traktować jako wadę lub zaletę, ale uczy to odpowiedzialności.
 • Nie podłączaj niewiadomego pochodzenia sprzętu USB i nie instaluj oprogramowania z dziwnych źródeł na komputerze czy smartfonie z którego korzystasz jako dostępu do sieci Bitcoina.
 • Możesz próbować kupować bitcoina na giełdzie zdecentralizowanej BISQ zamiast na zcentralizowanych typu Binance, itp.
 • Naucz się swych kluczy na pamięć, w ten sposób dosłownie zabierasz swoje bogactwo „do głowy”
 • Kupując portfel sprzętowy – nie zamawiaj go na swój adres, tylko np. na skrytkę pocztową, oraz napisz do producenta wniosek o usunięcie swoich danych osobowych (GDPR/RODO) – bywały już wycieki tego typu danych z Ledgera, także ktoś zainteresowany mógłby się dowiedzieć, że masz Ledgera, a to oznacza, że być może masz bitcoiny.

Następny artykuł – Ekonomia Bitcoina

Ostatnia zmiana: 29 czerwca, 2023