691 słów, Około 4 minut
By zacząć z Bitcoinem w praktyce – potrzebne będą: portfel kryptowalutowy, komputer lub smartphone oraz oczywiście pieniądze.
Kupno Bitcoina
Istnieje kilka opcji wejścia w posiadanie bitcoinów:
- korzystając z giełd scentralizowanych (polecam Swap.ly, Bybit, Kraken, czy naszej polskiej Kanga Exchange, lub przez ich sieć kantorów w Polsce i za granicą)
- wykorzystując vouchery – Azte.co – takie jak doładowania pre paid w kioskach Ruch
- dostając darmowe Satoshi za zakupy – poprzez Satsback
- korzystając z giełdy zdecentralizowanej p2p – BISQ (prawdopodobnie najlepsza metoda, najbezpieczniejsza oraz w zasadzie anonimowa)
- kupując Bitcoina w bitomatach rozmieszczonych w całej Polsce
- można także kopać BTC za pomocą koparek
Najłatwiejszą metodą jest kupno Bitcoina za pomocą bitomatu. Działa to podobnie do obsługi standardowego bankomatu. Tutaj – szersza instrukcja po polsku.
Giełdy scentralizowane są łatwiejsze w obsłudze, co jest ich niewątpliwą zaletą, ale posiadają kilka podstawowych wad:
Pierwszą jest centralizacja. Czyli konieczność zaufania pośrednikowi, co jest zaprzeczeniem filozofii Bitcoina, który jest w założeniu systemem nie wymagającym zaufania strony trzeciej.
Drugą ich wadą jest często konieczność przechodzenia przez procedury KYC/AML (Know Your Customer / Anti Money Laundering) – które z pozoru mają przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy, a tak naprawdę służą kontroli obywateli. Tutaj pragnę przypomnieć, że przestępstwa przy użyciu pieniądza fiducjarnego znacznie przewyższają przestępstwa z wykorzystaniem Bitcoina.
Kolejną ich wadą, ale tu już zależną od użytkownika – jest fakt, że często użytkownicy trzymają swoje bitcoiny na giełdzie – ma to kilka wad – giełdę można zhackować, oraz środki trzymane na niej mogą zostać zablokowane.
Giełdy zdecentralizowane nie mają tych wad, ale są trudniejsze w użyciu, ale praktycznie anonimowe i najbezpieczniejsze. Przygotowuję instrukcję kupna i sprzedaży.
Portfel Kryptowalutowy
- sprzętowy (zimny, cold wallet)
- softwareowy (gorący, hot wallet)
- papierowy oraz zapamiętanie kluczy we własnej pamięci (wyjaśniam poniżej…)
Jest to urządzenie (najpopularniejsze to Trezor, oraz Ledger) lub aplikacja na telefon lub komputer (Trust Wallet, czy Samurai Wallet).
Portfele sprzętowe są najlepszą opcją, szczególnie w długim okresie. Są najtrudniejsze do złamania, gdyż same z siebie nie łączą się z siecią, a także są świetnym zabezpieczeniem dla portfeli typu Meta Mask (aplikacja, zaawansowany portfel w przeglądarce i na smartphone, nie polecany dla początkujących).
Jak bezpiecznie kupić portfel sprzętowy? Najpewniej od samego producenta, i jego strony i nigdy od osoby trzeciej, chyba, że w pełni jej ufamy (aczkolwiek nie jest to zalecane). Dobrym pomysłem jest też nie zamawianie portfela sprzętowego na swój prywatny adres, w razie wycieku danych osobowych – nikt nie dowie się, że nie posiadasz Ledgera, czy Trezora.
Mitem jest, że nasze pieniądze trzymane są w portfelu, bądź jak to się słyszy „na Meta Masku”, czy „w Trust Wallecie”. W świecie kryptografii portfel daje nam dostęp do naszej własności, która jest zapisana na blockchainie. W samej aplikacji, sprzęcie czy na kartce nie ma żadnych bitcoinów.
Za pomocą portfela tworzymy nasz adres, na którym będą nasze bitcoiny, czy inne kryptowaluty. Tworząc adres – dostajemy 12 lub 24 słowa (tzw. seedy, klucze prywatne) do zapisania lub zapamiętania. Dlatego portfel bitcoinowy może być dosłownie papierowy (seedy zapisane na papierze), czy z metalu (jak np. Billfodl). Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa w dziale Bezpieczeństwo.
Kopanie Bitcoina
Możemy też zacząć kopać BTC, ale do tego będziemy potrzebować niemało funduszy, jeśli chcemy zwiększyć swoją szansę na zysk. Temat ten wymaga głębszego omówienia, gdyż czasy kopania bitcoinów na komputerze czy GPU się skończyły. Teraz musimy dysponować większymi zasobami finansowymi, by móc zainwestować w jeden z wielu modeli koparek bitcoinów, najlepiej w dużej ilości. Temat ten omówię w dziale Technologie.
(ciąg dalszy wkrótce…)
Tymczasem – przejdź do następnego artykułu – Fakty i Mity.
Ostatnia zmiana: 29 czerwca, 2023