707 słów, Około 4 minut
Psychologia rynku opiera się o chciwość (greed) oraz strach (fear). Opanowanie tych emocji jest podstawą w inwestowaniu w jakiekolwiek aktywo. Jak mówi Warren Buffet – „Kupuj, gdy leje się krew”. Co to znaczy?
Wyobraźmy sobie taką prostą sytuację – chcemy kupić dane aktywo, w naszym wypadku Bitcoina, ale na takiej samej zasadzie działają inne rynki, którymi tutaj się nie zajmujemy. Podchodząc emocjonalnie do inwestycji zwykle wygląda to tak:
- słyszymy gdzieś, że dane aktywo urosło („hmm, może i ja kupię, skoro rośnie to się opłaci”)
- łapiemy się na chciwość („kupuję!”)
- cena rośnie nadal („jestem geniuszem!”)
- inwestorzy, traderzy, którzy kupili, gdy aktywo było tańsze – sprzedają (wyciągają profity)
- zaczynamy się bać („aaa, cena spada! jak to?”)
- cena leci w dół („muszę sprzedać szybko, żeby nie stracić więcej!”)
- sprzedajemy ze strachu („to inwestowanie jest oszustwem!”)
- cisza, nikt nie mówi o aktywie, które jest tanie (nudne)
- słyszymy gdzieś, że dane aktywo urosło…
I tak można w nieskończoność. Kupuj drogo, sprzedaj tanio – to „strategia” oparta o emocje i prowadząca donikąd.
Natomiast doświadczony inwestor kupuje (jest chciwy), gdy inni się boją (sprzedają ze strachu), dlatego, że cena spada a dane aktywo jest dla niego tanie. Wierzy, że ta cena jeszcze wzrośnie – znając jego fundamenty, wiedząc, że są one dobre – sytuacja taka miała miejsce np. w przypadku akcji Amazona, jak i Bitcoina (wielokrotnie).
Nie jest łatwo nauczyć się kontrolować emocje na tyle, by w momencie, gdy odczuwa się chciwość – sprzedawać, a gdy odczuwa się strach – kupować, gdyż jest to oszukiwanie swoich naturalnych instynktów. Aczkolwiek jest to możliwe.
Nic na rynkach finansowych nie rośnie stale i w nieskończoność w linii prostej. Inni ludzie zawsze, za każdym razem i bez wyjątku będą brać profity z inwestycji, dlatego cena fluktuuje, a nie stoi w miejscu.
Ta strona nie jest poświęcona tradingowi, także ja osobiście odradzam sprzedawanie Bitcoina. Ale też chcę zobrazować, co Ciebie czeka, jeśli zdecydujesz się kupować bitcoiny.
Drobne porady z moich obserwacji rynku:
- uśrednianie ceny zakupu – kupując tą samą ilość co dany okres, np. co miesiąc, czy co tydzień, w ten sposób raz kupujemy drożej, raz taniej, innym razem bardzo tanio, ale ze względu na wielokrotne kupno – cena się uśrednia (tzw. DCA – Dollar Cost Averaging – uśrednianie ceny)
- „buy the dip” – to często stosowana strategia prócz DCA, dokupowanie na spadkach ceny
- nie patrz na wykresy codziennie, szkoda nerwów
- nie patrz na wykresy na małych interwałach (<1h, najlepiej obserwować 1D, 1W i większe)
- dbaj o swoje zdrowie fizyczne, tajemnicą poliszynela jest, że ćwiczenia są dla nas dobre ogółem
- nie ma szans na trafienie „dołka” lub „górki” ceny, poza zupełnym przypadkiem
- warto interesować się geopolityką i ekonomią, to pomaga podejmować dobre decyzje
- warto interesować się rynkami tradycyjnymi, gdyż póki co – Bitcoin jest z nimi skorelowany
- nigdy nie kieruj się tylko wiadomościami
Nie jest to „poradnik tradera”, tylko próba zbudowania świadomości tego, co Cię psychicznie czeka, jeśli kupisz bitcoiny, w świecie Bitcoina mówi się często o tym, jaki to jest rollercoaster, raz w dół, raz w górę i tak w kółko, dlatego trzeba się przygotować psychicznie.
Jeśli szukasz informacji nt. analizy technicznej – temat ten odbiega mocno od mojego podejścia do Bitcoina, dlatego nie będę tutaj o tym pisał. Analiza techniczna generalnie opiera się na próbach oszacowania prawdopodobieństwa spadków i wzrostów w danym czasie i przygotowania się na nie (dokupienia, sprzedania, itd). Analiza techniczna próbuje przewidzieć przyszłość za pomocą wydarzeń z przeszłości, powtarzających się wzorców, fraktali i różnych kombinacji świec na wykresach.
Pamiętajmy też, że 80-90% traderów traci m. in ze względu na brak doświadczenia, lub zbyt emocjonalne podejście czy nieznajomość własnej psychiki (w stosunku do inwestowania). Trading jest to umiejętność wymagająca poświęcenia czasu na naukę i zdobycie doświadczenia.
Ostatnia zmiana: 29 czerwca, 2023